Betboo Okey

Kahvenizi yudumlarken Betboo Okey ile internetten oynamaya ne dersiniz ? Hemen erişim sağlayarak online okey masalarında kazanç sağlayabilirsiniz.

Betboo’da okey oynamak çok kolaydır. Eğer daha önce hiç okey oynamadıysan, kuralları öğrenmek için yukarıdaki genel kurallar ikonuna tıklaman yeterli olacaktır. Betboo`da Klasik Okey dışında Okey 101 ve Katlamalı 101 olmak üzere iki farklı okey türünü daha oynayabilirsin. Bu okey türlerinin kurallarını bilmiyorsan Okey 101 / Katlamalı 101 ikonunu kullanabilirsin. Eğer hazırsan geriye kalan tek şey hesabına giriş yapıp heyecanı yaşamaya başlamak!

BETBOO’YA GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN

Betboo Okey Kuralları

Sistem tarafından oyunun başında açılan gösterge taşının bir fazlası okey taşıdır. örneğin gösterge mavi 5 ise okey mavi 6’dır. Eğer gösterge siyah 13 ise okey siyah 1 olacaktır.

Okey taşı oyundaki en önemli taştır ve bütün taşların yerine kullanılabilir. Oyuncular ellerindeki taşlardan set oluştururken okey taşını diledikleri bir yerde kullanabilirler. Okeyi hata ile diğer oyuncuya atan kişi ceza alır. Adil ve güvenli oyun sağlamak amacıyla konulan centilmenlik kuralları gereği rakibinin attığı okey taşını alabilmen mümkün değildir.

Sahte Okey

Okey ve göstergeye ek olarak taşların içinde 2 tane sahte okey bulunur. Bu taşta sayı yerine bir şekil yer alır. Bu taş okey olarak belirlenen taşla aynı değerdedir ancak okey taşı gibi tüm taşların yerine kullanılamaz. Yalnızca okey taşının değerinde uygun olan bir sette kullanılabilir.

Pas Geçmek – Otomatik Oyun

Okeyde her oyuncunun hamle yapmak için belirlenen bir süresi vardır. Bu süre masadan masaya farklılık gösterebilir. Oyuncular lobide masaların süresini görerek diledikleri bir masada oynamayı tercih edebilirler.

Eğer bir oyuncu, masanın belilenen süresi içinde hamle yapmazsa sistem yerden bir taş çeker ve oyuncunun elindeki taşlardan birisini rastgele sağdaki oyuncuya atar. Böylece süresi içinde hamle yapmamış oyuncu pas geçmiş olur.

Sistem rastgele attığı taşı sıralı veya çift taşlar arasından seçmeyecektir.

Oyuncu, masaya dönüp pas modunu kapatana kadar, sistem otomatik oynamaya devam eder.

Okey Nasıl Oynanır?

Oyuna Başlama

Okey, dört kişilik bir masa oyunudur. Başlarken herkese 14, oyuna ilk başlayacak oyuncuya 15 taş dağıtılır. Oyuncular dağıtılan taşları önlerindeki `ıstaka`ya dizerler. Kalan taşlar kapalı olarak ortaya konur. Bir taş yere açılır, bunun bir üstü `okey`dir ve bütün taşların yerine kullanılabilir.

Oyunun başında seçilen masaya göre her oyuncunun belli bir puanı olur. Düz okeyde amaç, aynı renkli taşları sıraya dizmek sonra da aynı sayılı taşların farklı renklerinden per yapmaktır. En az 3 adet taş bir per oluşturur. (örneğin kırmızı 7, 8, 9 veya siyah 5, kırmızı 5, mavi 5) Burada dikkat edilmesi gereken nokta sıralı per yapılırken per 1’de sona ermelidir. Yani aynı renkte 10-11-12-13-1 şeklinde per yapılabilir ancak 10-11-12-13-1-2 yapılamaz. Oyun, ilk oyuncunun elinden işine yaramayan bir taşı sağındaki oyuncuya atmasıyla başlar. Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır, aksi halde bankadan bir taş çeker. Bunun ardından da elindeki fazlalık taşı yine yanındakine atar.

Çifte Gitme

Eğer oyuncunun elinde aynı renk ve aynı numaradan çift taşlar varsa `çifte gidebilir’. Yani eline aynı renk ve numaradan 7 çift taş toplamaya çalışır. Bir oyuncu çifte giderek biterse diğer oyunculardan iki kat puan düşülür.

Okey`e Dönme

Elindeki 14 taşı dizmiş, bitmeye hazır bir oyuncu oyunu bitirmeyip `okeye dönebilir`. Amacı yere okey atarak oyunu bitirmektir. Eğer elini tamamlayıp okey taşını fazlalık olarak yere atabilirse diğer oyunculardan iki kat puan düşülür.

Oyunun Sona Ermesi

Okeyde elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Oyuncu bunu sıralı ya da çifte giderek yapabilir. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir.

Ceza Puanları ve Puan Hesaplaması

Düz okeyde amaç en yüksek puanla oyunu bitirmektir. Oyun boyunca tüm kazanılan ya da kaybedilen puanlar, seçilen masaya göre başta belirlenen puana eklenerek ya da puandan düşülerek son puan hesaplaması yapılır. Sistem her elin sonunda puan tablosunu görüntüleyecektir.

Elinde gösterge olan oyuncu oyunun başında belirtirse diğer oyunculardan birer puan düşülür.

Okey`de elindeki 14 taşı ilk sıralı olarak bitiren veya 7 perle çifte giden oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, ‘Bitti’ butonuna basarak yere açılmış taşın üstüne koyar ve oyunu bitirir.

Elini bitiren oyuncu sıralı bir el yaptıysa diğer oyunculardan 2 puan düşülür. Eğer çifte giderek ya da okey dışarı yaparak bitirirse diğer oyunculardan 4 puan düşülür.

Eğer oyuncu yanlış sıralı bir perle elini bitirirse 2 puan ceza alır. Yanlışlıkla okey atan oyuncu ise yine 2 puan ceza alır.

Betboo OKEY 101 / KATLAMALI 101

101 Okey Nasıl Oynanır?

101 Okey, 4 oyuncu ve 106 taş ile oynanan bir okey türüdür. Oyunun amacı, en az puan ile eli bitirmektir. Her elde oyuncular dağıtılan taşları kullanılarak setler oluşturur ve diğer oyuncular bitirmeden ya da bankada taş bitmeden önce elini tamamlayarak yere açmaya çalışır.

101 okeyde her taş üzerinde yazdığı değerdedir. örneğin siyah 8’in değeri 8 puandır.

Her sette yer alan taşların değeri toplanır ve 101 ya da üzeri puana ulaşıldığında oyuncular elini yere açabilir. Oyunun adı da buradan gelmektedir.

Oyuna Başlama

Her oyuna başlamadan önce sistem tarafından masadaki 4 oyuncunun 3’üne 21 adet, kalan 1 oyuncuya ise 22 adet taş dağıtılır. Kalan taşların tamamı bankayı oluşturur ve bu taşlardan bir tanesi Joker olarak ortaya açılır. Betboo Okey, ortaya açılan joker taşının bir fazlasıdır.

Elinde fazla taş olan oyuncu, kendisine göre uygun bir taşı sağındaki oyuncuya atarak oyunu başlatır. Diğer oyuncu dilerse bu taşı alabilir ya da bankadan yeni bir taş çeker. Eline göre uygun bir taşı yine sağındaki oyuncuya atarak oyunu sürdürür.

Setler

101 okeyde oyuncular dağıtılan taşlardan `çift’ veya `setler’ kurabilir. Setler sıralı (aynı renk) veya üçlü/dörtlü set olarak oluşturulabilir. Her sette de en az 3 taş bulunması gerekir.

Eğer oyuncu farklı renklerden aynı değerde 3 ya da 4 taşı bir araya getirirse üçlü/dörtlü set yapmış olur. örneğin siyah 8, kırmızı 8, sarı 8 ve mavi 8 bir arada 4’lü bir set oluşturur.

Ayrı renkte birbirini takip eden taşlar ise sıralı set oluşturur. örneğin kırmızı 2, kırmızı 3, kırmızı 4 sıralı bir settir. Sıralı sette en yüksek değer 13’tür. Yani Mavi 13, Mavi 1 ve Mavi 2 bir set oluşturmaz.

Çift Açma – Çifte Gitme

Oyuncular dilerse yalnızca çiftlerden bir el oluşturabilirler. Ayın renk ve değerdeki içi taş bir çift oluşturur. Elinde en az 5 çift olan oyuncu elini açabilir. Çifte giden bir oyuncu, set açamaz.

Betboo okey Bir el içinde sadece 3 oyuncu çift açabilir.

Yere Taş İşleme

Istakanızdakı setlerin toplamı 101 veya üzeri olduğunda ya da eğer çifte gidiyorsanız ıstakanızda en az 5 çift olduğunda elinizi yere açabilirsiniz. Elinizdeki set ya da çiftleri açtıktan sonra kalan taşları, daha önce yere açılmış olan setlere ekleyebilirsiniz.

Yere işlediğiniz taşların yerdeki seti bozmaması gerekir.

örneğin elinizdeki setleri yere açtıktan sonra ıstakanızda siyah 8, kırmızı 6, mavi 1 kaldıysa ve yere daha önce siyah 5, siyah 6, siyah 7’den oluşan bir set açıldıysa, ıstakanızdaki taşı bu yerdeki setin yanına işleyebilirsiniz.

Oyunun Sona Ermesi

Betboo 101 okeyde bankadaki taşlar bittiğinde oyun bitmiş olur.

Oyun boyunca ıstakanızın yanında yer alan kısımda elinizin toplamını görebilirsiniz. Elindeki taşların tamamını ilk önce yere açan oyuncu da bankadaki taşlar bitmeden oyunu sona erdirmiş olur.

Ceza Puanları ve Puan Hesaplaması

101 okeyde amaç en az puanı almaktır. Her oyunda puan hesaplaması sistem tarafından otomatik olarak yapılır. Elini tamamlayarak hepsini yere açan oyuncu -101 puan alarak o elin birincisi olur.

Elindeki taşları henüz yere açamamış oyuncular 202 puan ceza alırlar. Diğer oyunculara ise ellerinde kalan taşların toplamı kadar ceza puanı eklenir. Yani elinde kalan taşların değerleri toplamı 50 olan oyuncu 50 puan ceza alır.

İlk biten oyuncunun yere attığı son taş okey taşı ise diğer oyuncuların aldıkları ceza puanı ikiye katlanır. Yani elinde kalan taşların toplamı 50 olan kişi, 100 puan ceza alır.

Bir oyuncu çift açarak elini bitirirse diğer oyuncuların aldıkları ceza puanı ikiye katlanır. Eğer elinizde okey taşı varsa ve herhangi bir oyuncu sizden önce oyunu bitirirse 101 puan ceza alırsınız. Eğer elinizde okey taşı varsa ve siz elinizi hiç yere açmadan farklı bir oyuncu oyunu bitirirse 202 puan ceza alırsınız.

Oyun sırasında yere işleyebileceğiniz bir taşı, hata ile atarsanız 101 puan ceza alırsınız. (Elinizi bitirmek için attığınız son taş bu kurala dahil değildir.)

Elinizdeki taşları yere açtıktan sonra yerden geri toplarsanız 101 puan ceza alırsınız.

Oyundaki tüm eller sona erdiğinde puanlar toplanır ve oyunu en az puan ile bitiren oyuncu birinci olur. Masanın kuralına göre oyuncuların kazançları aktarılır. Lobide bir masaya giriş yapmadan önce, o masanın ödeme tablosunu görebilirsiniz.

Katlamalı 101 Okey Nasıl Oynanır?

Katlamalı 101 okey, 101 okeyin biraz daha zorlaştırılmış versiyonudur. Elinizdeki taşları önce açmak bu oyun türünde çok önemlidir. Çünkü katlamalı 101 okeyde elinizi yere açabilmek için sizden önce elini yere açan kişinin toplamını geçmeniz gerekir. Risk almayı sevenlerin daha çok tercih ettiği okey türüdür.

Katlamalı 101 okeyin kuralları, normal 101 okey ile tamamen aynıdır. Normal 101 Okey kuralları için tıklayınız. Elinizi aynı renk sıralı ya da farklı renk aynı taşlardan oluşturabilirsiniz. Oyun yine sistemin otomatik olarak dağıtmasıyla başlar. İlk elde rastgele seçilen bir oyuncuya 22, diğerlerine 21 adet taş dağıtılır. Elinde fazladan taş olan oyuncu oyunu başlatır.

Katlamalı 101 okeyde elini ilk tamamlayan oyuncu elindeki taşların değeri toplamı en az 101 veya üzeri olduğunda ya da elinde en az 5 ya da üzeri çift olduğunda elini yere açabilir. Elini ilk yere açan oyuncu, oyunun yeni yere açma limitlerini belirlemiş olur. Yani eğer elinizi yere açtığınızda taşlarınızın değerleri toplamı 107 ise, sizden sonra elini açmak isteyen oyuncunun taşlarının toplamı en az 108 olmalıdır. Aksi halde diğer oyuncular elini yere açamaz.

Yine çifte gitmeyi tercih eder ve yere 5 çift açarsanız, sizden sonra elinizi açmak isteyen oyuncunun yere 6 çift açması gerekir.

Katlamalı 101 okeyde bazı oyuncular, rakiplerin açmasına engel olmak ve oyunu kazanmayı garantilemek için ellerinin toplamı 101 olsa bile risk alarak bir kaç el daha açmadan oynamayı ve toplamı yükseltmeyi bekleyebilirler. Bu yöntem, oyundaki heyecanı arttırdığı kadar sizden önce bir oyuncunun açma ihtimaliyle kaybetme riskini de arttırır. Bu nedenle atılan taşları iyi takip etmek ve okey taşını iyi değerlendirmek katlamalı 101 okeyi kazanmak için büyük önem taşımaktadır.

Katlamalı 101 okeyde puan hesaplaması ve tüm ceza puanları normal 101 okeydeki ile aynıdır. Oyunun sonunda en az puana sahip oyuncu, birinci olur ve oyunun başında lobide belirtilen ödeme tablosuna göre oyuncuların kazancı aktarılır.